Tworzymy piękny uśmiech

e-rejestracja:

nazwisko i imię*:

telefon*:

e-mail*:

sugerowany termin*:

Endodoncja, inaczej leczenie kanałowe jest konieczna, gdy tkanka wewnętrzna zęba (miazga), ulega zainfekowaniu i martwicy.

Pacjent odczuwa wtedy bolesność zęba (zwłaszcza podczas gryzienia), dodatkowo staje się on wrażliwy na ciepło i zimno. W takim stanie na zdjęciu rentgenowskim często widoczne są zmiany w kości w okolicy wierzchołkowej korzeni.

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym usunięciu całej zainfekowanej miazgi, oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji oraz szczelnym wypełnieniu odpowiednimi materiałami.

W Centrum stomatologicznym Unident do tego celu stosujemy najnowocześniejszy sprzęt i materiały.

Do opracowania kanału służą nam mikrosilniki endodontyczne z systemem narzędzi rotacyjnych oraz instrumenty ultradźwiękowe.

Określenie długości kanału jest niezbędne do prawidłowego jego wypełnienia. Endometr to urządzenie elektroniczne służące do dokładnego pomiaru długości kanału korzeniowego. Dzięki niemu możemy opracować i wypełnić kanał precyzyjnie do końca.

budowa zęba

Bardzo istotnym narzędziem jest radiowizjografia cyfrowa pozwalająca na kontrolę radiologiczną przebiegu leczenia przy użyciu minimalnych dawek promieniowania.

LECZENIE BIOLOGICZNE MIAZGI

Leczenie biologiczne ma na celu zachowanie żywej miazgi (tkanki wypełniającej zęby). Stosowane jest w przypadkach pojawienia się początkowych postaci zapalenia miazgi (są to zapalenia odwracalne). Efektem leczenia biologicznego jest uratowanie naturalnego zęba przed martwicą. Leczenie koncentruje się na usunięciu przyczyny choroby (zwykle jest to próchnica), wypełnieniu ubytku oraz zabezpieczeniu zęba specjalnymi preparatami ochronnymi. Aby metoda ta mogła przynieść pożądane efekty, konieczne jest jak najszybsze zdiagnozowanie zapalenia i rozpoczęcie leczenia.

LECZENIE NIEODWRACALNYCH ZAPALEŃ MIAZGI

W przypadku bardziej zaawansowanych, nieodwracalnych stanów zapalnych, stosowane jest leczenie kanałowe. Zabieg taki polega na oczyszczeniu komory i kanałów korzeniowych zęba z chorej miazgi. Następnym krokiem jest poszerzenie kanałów, odkażenie ich oraz wypełnienie specjalnym materiałem. Dla poprawy komfortu leczenia stosuje się metodę zwaną wyłuszczeniem w znieczuleniu, która pozwala na bezbolesne oczyszczenie zawartości jamy zęba. Dalsza część leczenia przebiega standardowo.

LECZENIE MARTWICY I ZGORZELI MIAZGI

Leczenie przypomina zabieg przeprowadzany w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazdgi, jednak konieczne jest większe poszerzenie kanałów zęba. Stosowane są również silniejsze środki do odkażania. Jest to niezbędne, gdyż nagromadzone bakterie mogą być przyczyną poważnych powikłań.

LECZENIE ZAPALEŃ TKANEK OKOŁOWIERZCHOŁKOWYCH

Tkanki okołowierzchołkowe to tkanki otaczające korzeń zęba. Ich infekcje mogą stanowić dla pacjenta spory problem, są przyczyną występowania bólów, miejscowo zaburzają funkcjonalność uzębienia przez występowanie obrzęku, w bardziej zaawansowanych przypadkach występuje gorączka i osłabienie organizmu. Przebieg leczenia wygląda podobnie do leczenia martwicy i zgorzeli miazgi, jednak na ogół konieczne jest zwiększenie ilości wizyt i znaczne rozłożenie ich w czasie, np. co 3 miesiące. Konieczna jest też regularna kontrola radiologiczna.